Elektronikai eszközeink környezeti és társadalmi hatásai

e-Figyelő

Birtokolni vagy létezni? - avagy körkörös gazdaság: kezdjük a telefonnál

2018. március 01. - fidusz

"A Földet nem örököltük, csak unokáinktól kaptuk kölcsön" - tartja egy indián mondás. Ma mégis úgy élünk, hogy mindent birtokolni akarunk. És az elektronikai kütyüket, mobiltelefonokat gyártó cégek is állandóan arra akarnak rávenni minket, hogy másfél-két évente új készüléket vegyünk. Már eleve úgy tervezik őket, hogy másfél év használat után elképesztő módon belassuljanak, hogy így is rákényszerítsenek minket a váltásra.

Egy pár éve készült tanulmányban olvastam egy felvetést, hogy Bolygónk védelme érdekében hasznos lenne akár a mobil telefonok esetében is bevezetni egy olyan üzleti modellt, amely nem a telefonok eladásán alapulna, hanem - hasonlóan egy céges fénymásoló bérléshez vagy az autóbérléshez -, a mobiltelefonokat mint szolgáltatást bérelnénk, és ha a készülékkel valami történik, a szolgáltató munkatársai kijavítják, frissítik, esetleg szükség esetén cserekészüléket is biztosítanak. És így nem végezné a készülék két év után a hulladéklerakón, hanem a hasznosítható alapanyagok visszanyerését is biztosítaná a szolgáltató.

fairphone_2_wikipedia.jpg

(Fairphone 2 - forrás: Wikipedia)

Azt, hogy ez nem egy valóságtól elrugaszkodott ötlet, bizonyítja, hogy a Fairphone - a cég, amely pár éve piacra dobra a modulális alapú, konfliktusos-ásványoktól mentes telefonokat, és környezetünk védelme érdekében olyan készülékeket tervezett, amelyek élettartamát öt évre kiterjesztik - alig egy hónappal ezelőtt bejelentette, hogy - a körkörös gazdaság egyre divatosabb jelszavának jegyében - a bérelhető, szolgáltatás alapú telefon mint üzleti modell a kipróbálására kísérleti programot indít néhány vállalattal együttműködve.

A bejegyzés trackback címe:

https://efigyelo.blog.hu/api/trackback/id/tr9813707366

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása